خانه / آموزش / یادداشت مطبوعاتی

یادداشت مطبوعاتی

همیشه بیان می شود یک متن خوب از یک ایده خوب شروع می‌شود، اما سوال اینجاست ایده خوب از کجا شروع می‌شود؟ راه های پیدا کردن یک ایده برای نوشتن یک متن خوب:

عوامل اجتماعی و رخداد های اطراف مان – رخداد های فرهنگی – سخنرانی ها صاحب نظران و نخبگان جامعه و بازخوانی آرا و افکار بزرگان – معضلات – – تحولات سیاسی – موضوعات فرهنگی و دینی – آینده بینی – دل نوشته و شعر برخواست از احساس – تحولات بین المللی – اقشار خاص مانند زنان و جوانان – طنز و …

بعد مشخص شدن ایده باید کمی در مورد آن فکر کنید و اندکی تحقیق، این تحقیق لازم نیست آنقدر طولانی باشد که سبب سرد شدن شما از نوشتن باشد و نه آنقدر سطحی که تغییر در نگاه شما بوجود نیاورد. این تحقیق می تواند مطالعه چند سایت، کتاب و یا یک پرس و جوی ساده باشد. که شدت این تحقیق به اعتبار نویسنده است.

مرحله سوم: نوشتن است، نوشتن نکات بسیاری را در خود جمع کرد که در زیر به صورت نکات تجربی بیان می شود:

*  تعادل گرایی بیش از حد: یکی از ویژگی های متن خوب تعادل و انصاف آن است اما در پاره ای از متن ها نویسنده آنقدر سعی در رعایت تعادل دارد که تا انتهای متن متوجه نظر نویسنده نمی شوید و مشخص نیست که آخر کدام نظر درست است، گاه این موضوع به آن درجه از افراط می رسد که نویسنده حتی در مورد موضوعات بدیهی هم از اظهار نظر طفره می رود و گمان می کند بین حق و باطل ایستادن و به سمت حق نرفتن یعنی تعادل.

* در حد امکان از تصویر، جدول و نمودار برای انتقال مطلب استفاده کنید این امر هم فهم را راحت تر می کند و هم متن را از یکنواختی خارج می کند. تصویر فقط برای زیبایی متن نیست، در انتخاب تصویر باید دقت کنید که هم با موضوع مرتبط باشد و هم دلیلی برای وجودش باشد.

* یکی از حساسیت های بی مورد ما طول مطلب است، باید به اینکه توجه کنیم که هدف ما رساندن پیام است هرچه ما سریع تر و با تعداد کلمات کمتر و کامل تر این کار را بکنیم بهتر است.

* در انتخاب تیتر متن خود بسیار دقت کنید، به نظر نویسنده مهمترین بخش یک متن، تیتر آن است، تیتر است که مخاطب را به خواندن متن ترغیب می‌کند. در انتخاب تیتر از عنوان های تکراری جداً پرهیز کنید و سعی کنید ایده و ابتکار را در انتخاب تیتر به کار ببرید. موضوع انتخاب تیتر مانند انتخاب اسم است برای یک اثر هنری، فیلم و یا هر چیز دیگر، از آن به بعد متن شما داری دو مولفه است اول عنوانش و دوم نام نویسنده اش.

*اگر متن شما کمی گنگ است، و یا گفتگو است و یا یک گزارش است خوب است حتما ابتدای متن “اشاره” بنویسید. اشاره عبارت است از توضیحات مختصر در مورد فرد مصاحبه شده و یا موضوع گزارش و هر چیزی که مقدمه ای باشد برای ارتباط مخاطب با متن شما.
* در پارگراف بندی باید دقت کنید حدود یک پارگراف 6 تا 12 جمله است، البته باید دقت داشت همان طور که یک متن باید داری ایده اصلی باشد هر پارگراف نیز باید دارای ایده اصلی باشد، و نیز تیتر هم این طوری است. به معنی بهتر هر پارگراف دارای ایده و تیتر است و  چندین پارگراف تشکیل یک متن می دهد که خود این متن یک ایده کلی و یک تیتر اصلی دارد. پارگراف ها باید داری توالی و مکمل یکدیگر باشند.

* قواعد نگارشی را باید جدی بگیرید، در قواعد نگارشی موضوعات زیاد است که حداقل آن نداشتن غلط تایپی و املائی و انسجام در جمله است.

درباره‌ی Soheila Malekmohammadi

همچنین ببینید

سفرنامه نویسی

چنانچه تجربه سفر به کاشان را داشته اید، از دیدن زیبایی های طبیعی و تاریخی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *